Do prowadzenia nawigacji na mapie służą różne przybory nawigacyjne. Możemy do nich zaliczyć: trójkąty nawigacyjne, liniał równoległy, kątomierz, protraktor, przenośnik, cyrkiel, linijka z podziałką oraz dodatkowo gumka, ołówek, temperówka i lupa.

Trójkąt nawigacyjny to przeźroczysta ekierka z uchwytem, zaopatrzona w indeks i podziałkę stopniową, która umożliwia wykreślanie i odczytywanie kursów. Pracując na mapie wygodnie jest używać dwóch trójkątów nawigacyjnych, w razie braku jeden z nich można zastąpić zwykłą ekierką.

Protraktor to odmiana kątomierza wyposażonego w trzy ramiona. Ramiona te można ustawiać w taki sposób, aby wyznaczały trzy kierunki lub dwa kąty. Przy pomocy protraktora można w prosty sposób wyznaczyć pozycję z dwóch lub trzech namiarów i dwóch kątów poziomych, bez konieczności kreślenia po mapie. Pomimo swoich niewątpliwych zalet protraktor jest dość rzadko spotykany na jachtach.

Różne przybory nawigacyjne

Liniał równoległy (nazywany również transporterem) składa się z dwóch równoległych linijek, które połączone są z sobą ruchomo osadzonymi listwami. Liniał umożliwia nawigatorowi równoległe przenoszenie kursów i namiarów, może więc zastąpić w tym przypadku dwa trójkąty nawigacyjne. Część liniałów równoległych ma naniesioną podziałkę kątową, umożliwiającą wykreślenie żądanego kierunku lub jego odczyt. W praktyce liniały równoległe używane są dość rzadko. Na małych jachtach wygodniejsze w użyciu są trójkąty nawigacyjne, spełniające podobną rolę. Kątomierze są bardzo przydatne przy konstruowaniu linii pozycyjnej z kąta poziomego. wykonane są zazwyczaj z przeźroczystego plastiku. W przypadku braku kątomierza można go zastąpić trójkątem nawigacyjnym.

Przenośnik (nazywany czasami niesłusznie cyrklem) jest niezbędnym przyborem do odmierzania odległości na mapie. Najwygodniejszy jest przenośnik o konstrukcji zbliżonej do pokazanego na powyższej fotografii, można jednak ostatecznie zastąpić go przenośnikiem kreślarskim. Cyrkiel służy natomiast do wykreślania łuków linii pozycyjnych z kąta pionowego i poziomego. Jak najbardziej możliwe jest używanie cyrkla kreślarskiego.

Dodatkowo na każdym jachcie nie powinno zabraknąć przyborów kreślarskich. Ołówek, służący do pisania i kreślenia po mapie powinien być miękki, a gumka musi być w najlepszym gatunku. Bardzo przydatna może okazać się również lupa (najlepiej z oświetleniem), ułatwiająca odczytanie drobnych symboli na mapie. Dobrą pomocą okażą się także specjalne przyciski kreślarskie, które zapobiegają przesuwaniu i zwijaniu się mapy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola zaznaczone są znakiem *